Chris Sacca — kowboj miliarder
Czterdziestodwuletni Kalifornijczyk słynący ze swych kowbojskich koszul – Chris Sacca zdaniem magazynu Forbes jest obecnie właścicielem jednego z najlepszych porfolio firm technologicznych na świecie. Jako jeden z pierwszych dostrzegł i docenił potencjał m.in. Twittera czy Ubera. Jest także osobowością telewizyjną i współprowadzącym popularne show Shark Tank, w którym poczatkujący przedsiębiorcy starają się przekonać do swych pomysłów doświadczonych inwestorów.

Mimo to, z majątkiem przekraczającym 1,2 mld. dolarów, będąc u szczytu popularności, zdecydował się wycofać zarówno z inwestowania typu venture capital jak i z występów w telewizji. Aby zrozumieć tę zaskakującą dla wielu decyzję należy cofnąć się do początków jego kariery oraz poznać wartości, którymi ten nietuzinkowy inwestor kieruje się w kreowaniu swojego portfolio.

Od straty pracy po odnalezienie własnej ścieżki

Tuż przed zamachami z 11 września 2001 r. Sacca został zwolniony z pracy. Pękła właśnie bańka internetowa powodując upadek większości firm technologicznych w USA spod znaku dot.com. Sacca imał się różnych przedsięwzięć: świadczył usługi consultingowe, założył nawet własną firmę – The Salinger Group.

W końcu jednak znalazł zatrudnienie w Speedra Networks zajmującą się komunikacją internetową, a w listopadzie 2003 r. rozpoczął pracę w Google, gdzie zajmował się między innymi rozwojem portfolio firmy, a także przejęciami i fuzjami. To właśnie wtedy zaczął stawiać pierwsze kroki jako anioł biznesu, korzystając także z wiedzy i doświadczenia zdobytych u giganta z Mountain View. Początkowo zajął się inwestycjami i doradzaniem startupom.

Jego pierwszą inwestycją była firma Photobucket, sprzedana następnie z zyskiem grupie News Corp. Drugą zaś – Twitter, w którego Sacca jako jeden z pierwszych zainwestował 25 tys. dolarów (jest 102. zarejestrowanym użytkownikiem serwisu). W grudniu 2007 odszedł z Google by poświęcić się już tylko inwestowaniu w rozwijające się firmy, m.in. Kickstarter (platformę crowdfundingową) czy Twilio (platformę komunikacyjną zlokalizowaną w chmurze).

W 2015 r. kupił 4 proc. akcji Ubera, a wartość posiadanych przez niego akcji Twittera osiągnęła 1500 proc. ich początkowej wartości. Nawet z taką intuicją nie ustrzegł się jednak błędów, np. odrzucając propozycję zainwestowania w dwie rekordowo rozwijające się przedsięwzięcia: Airbnb i Snapchata. Mimo to, w 2015 r. wartość netto jego majątku przekroczyła miliard dolarów.

Zasady i podejście

O swoim zajęciu sam mówi: Znajduję utalentowanych i ambitnych pasjonatów, a następnie pomagam im znajdować rozwiązania, które, mam nadzieję, zmienią na lepsze życia milionów ludzi. Czasem oznacza to inwestowanie w startupy, czasem zaś wspieranie organizacji charytatywnych i polityków.

Zasady, którymi Sacca kieruje się w swych działaniach to:

1) Inwestuj tylko, jeśli możesz nie tylko zwiększyć wartość firmy, ale też mądrze doradzić jej w rozwoju;

2) Pozwól sobie wzbogacić się;

3) Bądź dumny z inwestycji.

Chrisa nie interesuje zatem nie tylko zarabianie pieniędzy – chce, aby jego inwestycje niosły pozytywną zmianę społeczną, co może tłumaczyć jego decyzje inwestycyjne w niektóre typy przedsięwzięć, np. Kickstarter.

On sam zaś jest także doradcą i mentorem. I to właśnie tym dwóm zajęciom zamierza poświęcić się w najbliższym czasie. W tym celu uruchomił kanał z podcastami poświęconymi tematyce inwestycyjnej, który ma służyć pomocą zarówno początkującym inwestorom jak i firmom szukającym szans na dynamiczny rozwój.

Sacca nie ukrywa również swoich przekonań politycznych, krytykując publicznie w wypowiedziach prezydenta USA Donalda Trumpa. To także część jego strategii zaangażowania społecznego. Zapytany jednak o swoją ewentualną karierę polityczną jasno odpowiada: nigdy w życiu!


Przeczytaj także


W naszej czytelni polecamy


Apple, czyli kto słyszał o Mike Markkula?

Firma Apple kojarzona jest najczęściej z osobą jej wizjonerskiego szefa – Steva Jobsa. Czytelnicy bardziej obeznani z rynkiem nowych technologii znają także z pewnością Steva Wozniaka.


Amazon, czyli historia Jeffa Bezosa

Co to jest ten cały internet? Takie pytanie 24 lata temu zadał Jeffreyowi Bezosowi, właścicielowi firmy Amazon.com jego pierwszy inwestor – własny ojciec, który wyłożył na interes syna większość oszczędności życia.